Kredyt gotówkowy czy samochodowy – którą formę finansowania wybrać?

Decydując się na zakup samochodu, coraz więcej osób rozważa skorzystanie z kredytu i zakupienie auta prosto z salonu lub o wyższym standardzie. Banki proponują dwa rozwiązania: kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy. Przyjrzyjmy się obu produktom finansowym i zastanówmy się, która z tych metod finansowania będzie lepsza.

Kredyt gotówkowy – wygodna, lecz droższa metoda

Kredyt gotówkowy to produkt, który jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem finansowym spośród wszystkich kredytów dostępnych na rynku. Pożyczane środki są niecelowe, co oznacza, że nie musimy tłumaczyć się przed bankiem z wydatków w ramach przyznanej gotówki. Możemy zakupić dowolny przedmiot i dopóki będziemy spłacać raty w terminie, bank nie będzie interesować się naszym majątkiem.

Kredyt gotówkowy zwykle wiąże się z mniejszą ilością dokumentacji – wystarczy zaświadczenie o zatrudnieniu, opcjonalnie historia rachunku bankowego i po pomyślnej weryfikacji umowa jest gotowa do podpisania. Niektóre banki oferują środki „już w 15 minut” – jeśli jesteśmy wieloletnimi klientami danego banku, możemy załatwić wszystkie formalności od ręki. Prosty i szybki proces kredytowy to główne zalety, jednak finansowanie to nie jest pozbawione wad.

Największą wadą tego finansowania jest cena – wygoda i pełna dowolność w dysponowaniu środkami okupiona jest stosunkowo wysokimi kosztami. Średnie RRSO jest o kilka punktów procentowych wyższe, niż przy kredycie samochodowym, co przy każdym pożyczonym tysiącu złotych daje dodatkowe kilkadziesiąt złotych kosztów. Biorąc pod uwagę kwoty kredytowe, czyli średnio 50-60 tysięcy złotych, możemy ponieść nawet dwukrotnie wyższe koszta kredytowe.

Kredyt samochodowy – tańsza alternatywa dla skrupulatnych osób

Kredyt samochodowy jest bardzo specyficznym produktem – służy wyłącznie do sfinansowania zakupu samochodu, a to i nie każdego modelu. Banki stawiają rozmaite wymogi, przykładowo: przy aucie używanym samochód nie może być starszy niż 8 lat, nie może to też być model trudno zbywalny (np. auta egzotyczne lub zabytkowe). Pożyczane środki są rozliczane co do złotówki, konieczna jest dokumentacja wydatków związanych z zakupem pojazdu.

Formalności – poza weryfikacją dochodu – głównie rozbijają się o zakup samochodu. Konieczne jest dostarczenie umowy przedwstępnej, dowód zakupu pojazdu, ustanowienie zabezpieczenia oraz cesja pojazdu na rzecz banku. Obowiązkowe jest również ubezpieczenie OC i AC przez ubezpieczyciela, który współpracuje z bankiem. Te formalności mogą zrażać potencjalnych kredytobiorców, lecz w zamian klient otrzymuje preferencyjne warunki cenowe.

Kredyty samochodowe są z reguły o wiele tańszym produktem – na każdej racie jesteśmy w stanie zaoszczędzić od kilku do kilkuset złotych, co w skali kredytu może dać oszczędność rzędu 3500 złotych przy kwocie kredytu 50-60 tysięcy złotych. Te środki możemy przeznaczyć na ubezpieczenie pojazdu, pakiet serwisowy, zapas paliwa, koszty administracyjne lub nieprzewidziane wydatki.

Podsumowanie

Kredyt gotówkowy to wygodna, lecz nieco droższa forma kredytowania, która daje nam o wiele większe swobody w zakresie użytkowania auta. Kredyt samochodowy pozwoli na zaoszczędzenie nawet do kilku tysięcy złotych, jednak znaczna ilość dokumentów i obowiązków ciążących na kredytobiorcy skutecznie zniechęca przyszłych nabywców samochodu. Jeżeli liczymy się z każdą złotówką i należymy do osób skrupulatnych, korzystniejszą opcją będzie kredyt samochodowy; jeśli jednak cenimy sobie wolność i swobodę dysponowania majątkiem, to kredyt gotówkowy będzie lepszym wyborem.