Sprawdź jak płacić kartą, aby robić to bezpiecznie

Płacenie kartami płatniczymi to obecnie obok gotówki drugi najczęściej wykorzystywany sposób regulowania rachunków. Płacenie tego typu jest bardzo wygodne i posiada wiele korzyści, które regularnie przekonują Polaków, aby dokonywali płatności właśnie w taki sposób. Robiąc to, warto jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, które pomogą nam chronić nasze pieniądze i nasze finanse. Lista przydatnych porad odnośnie tego jak bezpiecznie płacić kartami płatniczymi poniżej.

Wyciągaj kartę płatniczą z portfela przed transakcją

Pierwszą i bardzo cenną poradą, którą warto wziąć sobie do serca, jest to, aby wyciągnąć kartę płatniczą z portfela dopiero przed dokonaniem transakcji. Wbrew pozorom kradzież fizyczna karty płatniczej jest nadal częstym procederem. Przestępcy mogą wypłacić nasze pieniądze już tylko dzięki samym informacjom zawartym na karcie bez konieczności poznawania pinu. Jeśli zatem nie będziemy się afiszowali z kartą, trzymając ją w ręce lub przekładając ją w miejscach publicznych, zminimalizujemy ryzyko ataku nas. Jeśli trzymamy kartę płatniczą w portfelu, warto robić to też w głębszych jego partiach lub specjalnych w kieszonkach, aby nie była widoczna podczas standardowego płacenia gotówką.

Sprawdź bankomat przed wypłatą pieniędzy

Drugą niezwykle ważną wskazówką, którą powinniśmy wykorzystywać za każdym razem gdy wypłacamy pieniądze z bankomatu, jest to, aby przed dokonaniem transakcji obejrzeć go bardzo dokładnie. Przestępcy potrafią instalować małe kamery, w obrębie bankomatu, aby podglądnąć dane karty, a także specjalne nakładki na wloty karty i klawiaturę, aby ją zeskanować i zczytać dane. Choć nie jest to komfortowe ani popularne, zdecydowanie powinniśmy poświęcić dodatkowych kilka sekund na upewnienie się, czy bankomat wygląda naturalnie oraz czy nie ma poluzowanych elementów. Jeśli bankomat wygląda nienaturalnie lub budzi naszą wątpliwość w inny sposób, należy powiadomić obsługę banku i nie korzystać z tego bankomatu. Jeśli zorientujemy się dopiero po dokonaniu transakcji, że bankomat mógł paść ofiarą przestępców, należy zablokować kartę oraz ją wymienić. Wraz z wypłatą pieniędzy z bankomatu powinniśmy również:

– sprawdzić, czy nie nosi on śladów manipulowania
– zorientować się, czy nikt nas nie obserwuje
– wybrać bankomat w miejscu, gdzie przewija się dużo osób

Zakrywaj dane karty płatniczej

Niezwykle cenną podpowiedzią, jeśli chcemy chronić naszą kartę płatniczą i nasze pieniądze jest to, aby zakrywać dane widoczne na karcie płatniczej. Obecnie do okradzenia nas wystarczy jedynie przejęcie danych umieszczonych z obu stron karty w postaci numeru karty, nazwiska posiadacza, daty ważności i kodu cvv. Przestępcy mogą dzięki tym danym dokonać płatności za granicą i zakupić np. metale szlachetne. Potrafią oni przy pomocy kamer zainstalowanych w obrębie miejsc, gdzie płaci się kartą przejmować takie dane, a my powinniśmy temu przeciwdziałać. W tym celu możemy zakrywać małą samoprzylepną kartką część danych i odklejać ją jedynie gdy będziemy wkładali kartę do bankomatu. Jeśli posiadamy specjalny zmywalny mazak, możemy zamazać nim dane karty. Będzie to bardzo komfortowe rozwiązanie, ale należy posiadać pewność, że dane te będzie można zmyć i odsłonić w dowolnym momencie.

Nie przekazuj nigdy nikomu Twojej karty płatniczej

Poradą szczególnie przydatną dla osób często podróżujących lub działających w restauracjach jest nieprzekazywanie karty płatniczej obsłudze. Nigdy pod żadnym pozorem nie powinniśmy przekazywać karty kelnerowi czy obsłudze hotelowej. Nigdy nie wiemy, kim jest dana osoba i że nie ma złych zamiarów. Nawet jeśli zostaniemy okradzeni, bank z pewnością nie zwróci nam danej kwoty, gdyż będzie to wina naszego rażącego niedbalstwa.

Pamiętaj o płatnościach w internecie

Jeśli zastanawiamy się jak chronić naszą kartę płatniczą oraz pieniądze na naszym koncie musimy również pomyśleć o płatnościach w internecie, których dokonujemy bardzo często. Jeśli istnieje taka możliwość, powinniśmy korzystać z karty wirtualnej i nie podawać danych naszej karty kredytowej czy debetowej, na której znajdują się wszystkie nasze pieniądze. Naszą podstawową kartą w internecie należy płacić jedynie przy największych znanych serwisach internetowych, co do których nie mamy żadnych wątpliwości — choć w tym przypadku wyciek danych lub atak hakerski może zakończyć się dla nas równie negatywnie. Zdecydowanie do wykonywania płatności internetowych jest zalecane wykorzystywanie karty wirtualnej, która posiada swoje osobne dane i osobne konto, na które wpłacamy pieniądze przed dokonaniem transakcji. Kartę taką możemy wygenerować za darmo w aplikacji bankowej oraz dowolnie ją zmieniać od ręki.

Podsumowanie

Podsumowanie będzie krótkie i zwizualizowane specjalnie dla Was, abyście zapamiętali:

🏷️Wyjmij kartę płatniczą z portfela tuż przed dokonaniem transakcji.
🕵️‍♂️Dokładnie sprawdź bankomat przed wypłatą pieniędzy.
🆔Zakryj dane widoczne na karcie płatniczej.
🙅‍♂️Nie przekazuj nikomu Twojej karty płatniczej.
💻Pamiętaj o bezpiecznych płatnościach w internecie, korzystając na przykład z wirtualnej karty płatniczej.

Do następnego razu!