Tanie wymienianie walut – gdzie najtaniej wymienić waluty a jakich miejsc unikać!

Wymienianie walut jest bardzo częstą czynnością, a wiele osób szuka kantorów, w których panują najlepsze kursy. Wymiana walut nie musi odbywać się jedynie w kantorach naziemnych, a ogólnie istnieje wiele innych miejsce, gdzie mogą panować bardzo atrakcyjne kursy. W tym tekście przedstawimy różne najkorzystniejsze osoby na wymianę walut.

Kantory internetowe

Pierwszym i najkorzystniejszym sposobem wymieniania walut są kantory internetowe. To kantory w postaci serwisów internetowych gdzie możemy wymieniać bardzo wiele różnego rodzaju walut. Ich znakiem rozpoznawczym jest bardzo niski spread. Wynosi on jedynie kilka gorszy. Spread jest tak mały, gdyż kantory internetowe obracają dużymi sumami gotówki dziennie i pozwala to na zarobek nawet przy małych prowizjach. Oprócz wielu tysięcy klientów dziennie kantory internetowe nie muszą obsługiwać punktów znamiennych oraz gotówki, co również wpływa na możliwość ustalenia niższych spreadów. Ogólnie w sieci istnieje wiele kantorów internetowych. Są to firmy finansowe, które działają pod nadzorem finansowym. Te największe są sponsorami drużyn sportowych i mają wiele milionów klientów. W sieci znajdziemy też mniejsze kantory internetowe poszczególnych sieci naziemnych. Wymiana w kantorze internetowym polega na założeniu w nim konta klienta, a następnie przesłaniu danej waluty. Mogą być to polskie złote lub waluty zagraniczne. Następnie w kantorze możemy dokonać wymiany po interesującym nas kursie w odpowiednim momencie oraz odesłać pieniądze na drugie nasze konto w innej walucie w banku. Cała procedura wymiany jest prosta, a poszczególne kantory, mogą jedynie różnić się szczegółami transakcji — schemat pozostaje jednak ten sam. Kantory internetowe oferują często też karty debetowe do konta, aby klienci mogli wypłacać waluty prosto z konta kantoru internetowego tuż po wymianie.

Revolut i wymiana za darmo bez spreadu!

Zdecydowanie najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem, gdzie przy wymianie walut nie zapłacimy spreadu w ogóle jest skorzystanie z banku Revolut. Jest to brytyjski bank oferujący bankowość mobilną poprzez aplikację w telefonie. Posiada on lepszą funkcjonalność banku, a jednym z jego znaków rozpoznawczych jest międzybankowy kurs wymiany walut. Oznacza to, że wszystkie wymiany rozlicza się po jednym uśrednionym kursie np. 4.32 a wymiana nie ma spreadu oraz sum zakupu i sprzedaży waluty. Dzięki temu możemy wymienić — najkorzystniej jak tylko jest to możliwe nasze pieniądze. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy założyć darmowe konto oraz zweryfikować je przesyłając skan dowodu osobistego oraz wykonując selfie. Następnie wystarczy wpłacić na konto Revoluta złotówki np. przelewem oraz wymienić walutę i przelać je na inne konto np. w euro lub zagraniczne. Revolut dostarcza także karty debetowe do wypłat, dzięki którym możemy wymienianą walutą płacić lokalnie np. w Niemczech czy Norwegii lub wypłacać np. Euro w bankomacie w Polsce. Wszystko to jest w pełni darmowe, proste i legalne. Jest to jeden z najbardziej interesujących FinTechów na rynku, który stał się bankiem. Revolut oferuje swoje usługi od kilku lat i zapowiada ciągłe rozwijanie się — co rzeczywiście ma miejsce. Jest to bardzo korzystny sposób wymiany walut szczególnie przy dużych sumach gdzie spread jest kluczowy i pozwala zaoszczędzić spore sumy.

Tych metod wymiany unikaj lub dobrze się zastanów

Wymiana walut to nie tylko trzy najkorzystniejsze wyżej wymienione sposoby. Bardzo często musimy lub chcemy korzystać z innych form wymiany, które nie są już tak korzystne. Ogólnie są one bezpieczne, ale nie będą najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Skorzystać z nich możemy, gdy nie mamy do wymiany zbyt wielu środków, a różnica kilku procent spreadu nie będzie dla nas uciążliwa. Taka wymiana jest też poręczniejsza, jeśli wymieniamy gotówkę jednorazowo i nie zależy nam na najlepszym kursie i na szybkości.

Pierwszym sposobem wymiany walut, który jest neutralny, są kantory naziemne. To właśnie one są głównym odniesieniem do innych metod, gdyż są najpopularniejsze, a spotkać możemy je praktycznie na każdy rogu. Kantory stacjonarne oferują wymianę gotówki osobiście od ręki. Znajdziemy w nich kilkanaście najpopularniejszych walut, choć czasami którejś z nich może po prostu brakować. W kantorach naziemnych nie wymienimy również bilonu niektórych walut, a jeśli będzie to możliwe, otrzymamy za bilon znacznie mniej niż wartość nominalna. Kantory naziemne oferują spread między kilkunastoma a kilkudziesięcioma groszami. Najniższy jest na najpopularniejszych parach walutowych np. PLN/EUR. Aby skorzystać z takiej wymiany, należy po prostu stawić się w kantorze z daną sumą oraz ją wymienić. W zamian otrzymamy rachunek kantorowy z nową walutą. Nie będziemy musieli też potwierdzać swoich danych czy przedstawiać zaświadczeń itp.

Drugim bardzo podobnym sposobem wymiany walut jest skorzystanie z kantorów bankowych. Obecnie posiada je jedynie kilka banków. Kantory takie znajdują się w niektórych placówkach banków lub we wszystkich danej marki. Umożliwiają one osobie z zewnątrz która nie jest klientem banku wymianę walut po kursie podobnym do tego z kantoru naziemnego. Kantory takie mają kilkugroszowe — kilkunastogroszowy spread. Ich największą zaletą jest fakt prowadzenia przez banki. Oznacza to, że nie musimy obawiać się o próby oszustwa, nieuczciwe praktyki czy poziom obsługi, co czasami ma miejsce w kantorach naziemnych — szczególnie tych mniej popularnych. W kantorach takich możemy wymieniać przeważnie kilkanaście najpopularniejszych walut.

Ostatnim w naszym zestawieniu sposobem wymiany walut, który jest najbardziej niekorzystny jest automatyczne przewalutowanie w banku np. na koncie. Każdy bank posiada swoją tabelę kursów. Najczęściej spread wynosi nawet kilkadziesiąt groszy. Przewalutowanie wewnątrzbankowe jest możliwe np. poprzez przesłanie waluty z konta w PLN na konto w EUR lub dokonując płatności bezpośredniej czy wypłacając walutę w okienku wraz z przewalutowaniem. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne z praktycznego punktu widzenia, gdyż trwa tylko chwile, jednak jeśli chcemy wymienić walutę po korzystnym kursie, warto wypłacić obcą walutę i wymienić ją w kantorze lub zrobić to internetowo.