Gdzie najtaniej wymieniać waluty? 4 sprawdzone metody!

Wymiana walut to obecnie coraz częstsza czynność, którą wykonujemy nie tylko przy wakacyjnych wyjazdach za granicę, ale też i przy zagranicznych podróżach służbowych, internetowych zakupach czy spłacając kredyt w innej walucie. Niezależnie jednak od tego, w jakim celu potrzebujemy zagranicznej waluty, warto wybierać najkorzystniejsze rozwiązania, dzięki którym wymienimy pieniądze najtaniej. Poniżej prezentujemy listę sposobów wymiany waluty, na której umieszczamy wszystkie możliwe sposoby zaprezentowane od tych najkorzystniejszych.

Revolut i wymiana po kursie międzybankowym

Pierwszym miejscem, gdzie możemy wymienić pieniądze na inną walutę i to za darmo jest Revolut. Jest to bank powstały na bazie fintechu mający swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Jak sam siebie określa, jest to bank nowej generacji, nieposiadający placówek naziemnych, ale działający głównie w aplikacji mobilnej na telefonie. Revolut jako jedyna marka komercyjna na rynku umożliwia wymianę walut po kursie międzybankowym, czyli po uśrednionym kursie bez spreadu. Oznacza to, że możemy zakupić euro po 4,50 zł, a za chwilę sprzedać je również za 4,50 zł jeśli nie nastąpią istotne wahania kursu. Wymiana walut po kursie międzybankowym bez spreadu za darmo jest głównym punktem wyróżniającym Revoluta na tle innych banków i instytucji finansowych. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie jeśli wymieniamy duże sumy pieniędzy. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy założyć konto bankowe internetowo oraz zweryfikować swoją tożsamość. Wszystkie depozyty są chronione bankowym funduszem gwarancyjnym i europejskim prawem standardowo tak samo jak przy korzystaniu z popularnych banków naziemnych np. w Polsce. Po wpłacie pieniędzy na swoje konto bankowe możemy bardzo prosto wymienić walutę, zlecając zamianę konkretnej sumy, a następnie możemy wypłacić ją przelewem bankowym na inny nasz rachunek. Niezwykle pomocna w takiej transakcji jest również wielowalutowa karta debetowa, którą możemy płacić lokalnie w bardzo dużej ilości państw przy automatycznej zamianie waluty z naszego głównego konta na walutę lokalną.

Kantory internetowe

Drugim bardzo korzystnym sposobem wymienienia walut jest korzystanie z kantorów internetowych. Są to firmy finansowe wyspecjalizowane w wymianie walut online w sieci. Posiadają one swoje serwisy internetowe podobne do systemów bankowych, a także podlegają nadzorowi finansowemu i muszą działać w legalny sposób. Z najpopularniejszych kantorów internetowych korzystają setki tysięcy osób miesięcznie, a kantory te są już stałą częścią sektora finansowego i nie są nowością. Na rynku działa ok. kilkunastu najpopularniejszych kantorów internetowych oraz wiele mniejszych marek. Najważniejszą informacją jest jednak to, że spread wynosi w takich kantorach jedynie kilka groszy. Na najpopularniejszych parach walutowych może wynosić on nawet ok. dwóch groszy, co jest niezwykle korzystną stawką. Wymienianie walut w kantorach internetowych odbywa się poprzez przelanie jednej waluty na konto kantoru, a następnie wymianie jej na naszym koncie klienta i odesłaniu środków na nasze drugie konto bankowe. Jeśli posiadamy konta bankowe w tym samym banku co kantor, cała transakcja może zamknąć się nawet w kilkunastu minutach. Kantory internetowe coraz częściej udostępniają nawet kilkanaście różnych banków dla swoich klientów, aby maksymalnie przyspieszyć proces wymiany waluty.

Kantory naziemne i bankowe kantory stacjonarne

Średnio korzystnym finansowo sposobem wymieniania walut jest korzystanie z naziemnych kantorów i kantorów banków stacjonarnych. Spread w takich miejscach wynosi zazwyczaj ok. kilkunastu groszy i jest średnią wartością, biorąc pod uwagę najkorzystniejsze rozwiązania takie jak kantory internetowe czy Revolut, a wymianą po kursie wewnątrzbankowym. Kantory naziemne i stacjonarne kantory w banku umożliwiają wymianę fizyczną najpopularniejszych kilkunastu walut. Najczęściej kantory znajdują się w centrach handlowych oraz centrach miast, a pewna część banków udostępnia je w niektórych lub wszystkich swoich placówkach. Wymiana taka jest szybka oraz daje poczucie kontroli nad środkami, których nie musimy wysyłać wirtualnie. Jest to najlepszy sposób wymiany dla małych i średnich sum oraz jest polecany osobom, które chcą wymienić walutę szybko lub nie ufają markom działającym wirtualnie.

Bankowy kurs wymiany waluty na koncie

Ostatnim i najmniej korzystnym sposobem wymieniania waluty jest automatyczne przewalutowanie na koncie bankowym po kursie wewnątrzbankowym. Mamy z nim do czynienia jeśli wpłacamy jedną walutę na konto prowadzone w innej walucie lub kiedy analogicznie z naszego konta przesyłamy środki na inne konto w innej walucie. Każdy bank posiada swój wewnątrzbankowy kurs wymiany walut, gdzie spread potrafi wynosić nawet kilkadziesiąt groszy. Rozwiązanie to nie jest polecane, a skorzystać z niego możemy gdy nie zależy nam na korzystności finansowej wymiany waluty, a np. na szybkim jej pozyskaniu lub uregulowaniu rachunku.