Konsolidacja – jak na niej zyskać?

Jak łączyć pożyczki z głową? Konsolidacja jest najprostszym sposobem na zmniejszenie obciążeń miesięcznych. Zgodnie z definicją jest połączeniem kilku kredytów w jeden, z jednoczesnym ujednoliceniem stopy procentowej, warunków spłaty i często wydłużeniem okresu spłaty kredytu. Kredyt konsolidacyjny pozwala w większości przypadków uniknąć nadmiernego zadłużania się i skutecznie zapobiega popadaniu w długi.

Od czego zacząć?

Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy obciążenia kredytowe zaczną przerastać nasze możliwości finansowe należy udać się do banku, w jakim mamy kredyt lub do każdego innego, który w ofercie posiada kredyty konsolidacyjne. Następnie przedstawić aktualną sytuację, zebrać i podsumować wysokość zobowiązań i określić, jakie kredyty chcemy połączyć w jeden. Doradca może, na nasz wniosek, uzyskać informacje o stanie naszych kredytów z BIK. Następny krok to ustalenie warunków kredytu konsolidacyjnego (sprawdź warunki kredytu konsolidacyjnego na informacjakredytowa.com). Ten rodzaj kredytu ma na celu obniżenie miesięcznej raty. Wiadomym jest, że przy pozostaniu przy tym samym okresie spłaty nie jest to możliwe, więc wydłużą się czas spłaty zobowiązania na tyle, by wspomóc kredytobiorcę i odpowiednio odciążyć jego budżet. By zyskać na takim „zabiegu” warto wybrać kredyt z jak najniższą lub nawet zerową prowizją. Przy pierwotnych kredytach wszak już zapłaciliśmy prowizję w ratach spłacanych do tej pory. Kolejna dodatkowo podniesie koszty kredytu.

Kiedy na konsolidacji da się oszczędzić?

Jeśli konsolidacji podlegać mają stare kredyty, zaciągane w czasach wysokiego oprocentowania, marży, czy spłacane w ratach malejących to zabieg taki zdecydowanie jest dla nas opłacalny. Niestety banki na takich kredytach również muszą zarobić. Najczęściej konsolidacja to wyższa marża i w sumie koszty poniesione na spłatę zobowiązań mogą być wyższe. Nie bez powodu – banki udzielają kredytów w sytuacjach, gdy klient nie radzi sobie ze spłatą dotychczasowych zobowiązań, zwykle z racji niskiego dochodu, nadmiernego zadłużenia czy innych sytuacji, które znacząco wpływają na wiarygodność kredytobiorców konsolidujących. Często jednak kredyty takie to jedyna szansa, by uniknąć niewypłacalności. Wydłużenie okresu spłaty, obniżenie miesięcznej raty pozwala pozostać klientowi wypłacalnym. Jeśli znajdziemy kredyt z niską prowizją, marżą i atrakcyjnym oprocentowaniem, to warto się na taki zdecydować, gdyż wówczas sporo zyskamy. A przede wszystkim nie popadniemy w wyższe długi. Często konsolidacja uczy też klientów choćby oszczędzania, pokory, szacunku do pieniądza i mniej rozrzutnego trybu życia.