Opłaty związane z leasingiem, to wbrew pozorom nie tylko raty, ale także szereg kosztów dodatkowych. Decydując się na taką formę finansowania, pamiętajmy, aby dokładnie zapoznać się z opłatami, jakie poniesiemy. Do opłat, które będziemy zobowiązani uregulować w ramach leasingu, należy:
Czynsz inicjalny
Czynsz inicjalny jest to opłata początkowa, która jest pobierana bezpośrednio po zawarciu umowy leasingowej. Jest ona ściśle określona w umowie. Pamiętajmy, że im wyższa będzie opłata początkowa, tym niższe będą raty.
Opłaty manipulacyjne
Do kosztu leasingu należy doliczyć także opłaty związane z obsługą transakcji. Oczywiście nie każda firma leasingowa je pobiera (sprawdź leasing pojazdów na investto.pl). Zazwyczaj koszt opłaty manipulacyjnej sięga 0,5-1%.
Wkład własny
Koszt całkowity leasingu w dużej mierze będzie zależeć od wkładu własnego oraz okresu obowiązywania umowy. Oczywiście im więcej pieniędzy zainwestujemy, tym warunki umowy leasingowej będą dla nas bardziej korzystne.
Rata leasingowa
Do kosztów leasingu, należy zaliczyć także odsetki, jakie uwzględnia rata leasingowa. Ich wysokość jest ściśle określona w umowie, raty mogą być równe, malejące lub rosnące, podobnie jak w przypadku kredytu. Wysokość raty leasingowej, będzie zależeć od umowy oraz specyfiki branży, w jakiej działa leasingobiorca.
Wykup przedmiotu leasingu
Decydując się na leasing, należy wziąć pod uwagę także na wartość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Zazwyczaj taka opłata jest symboliczna, chociaż może stanowić też spory wydatek.
Pozostałe opłaty
Wśród innych opłat, jakie należy mieć na uwadze należą między innymi: ubezpieczenie przedmiotu leasingu, opłata za cesję umowy, opłata za zmianę harmonogramu. Jeśli nie będziemy płacić rat w terminach, trzeba liczyć się także z kosztami działań windykacyjnych i monitów. W przypadku wypowiedzenia umowy przez leasingodawcę, poniesiemy także koszty za wznowienie umowy.