Jak oszczędzać, zarabiając najniższą krajową?

Oszczędzanie nie należy do najmocniejszych stron Polaków. Nie potrafimy oszczędzać i zazwyczaj żyjemy z miesiąca na miesiąc, nie mając żadnego zabezpieczenia finansowego. Tymczasem posiadanie poduszki finansowej zwiększa poczucie bezpieczeństwa, dzięki temu jesteśmy spokojniejsi i mniej się stresujemy. Wiele osób podkreśla, że nie może pozwolić sobie na oszczędzanie ze względu na niskie zarobki prawda jest jednak taka, że nawet zarabiając najniższą krajową można odłożyć pieniądze.

Jeżeli nie będziemy planować domowego budżetu, wówczas nie będziemy mieć kontroli nad swoimi wydatkami. Dzięki dyscyplinie i racjonalnym gospodarowaniu finansami każdy może pozwolić sobie na oszczędzanie (sprawdź programy oszczędnościowe i lokaty na familybank.pl).

Zawsze warto oszczędzać

Najważniejsze podczas oszczędzania jest planowanie wydatków. Nawet odkładanie kilkunastu złotych miesięcznie ma sensu, może nie są to duże kwoty, ale w skali roku trochę pieniędzy się uzbiera. Oszczędzając na przykład 100 zł miesięcznie, po pewnym czasie można wyjechać na krótki urlop. Dodatkowe pieniądze to nie tylko większe poczucie bezpieczeństwa, ale także poczucie wolności.

Sposoby na oszczędzanie

Najprostszym sposobem na to, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy jest kupowanie na wyprzedażach. Jeżeli planujemy kupić nowe ubranie, czy sprzęt AGD, przeglądajmy sklepy internetowe lub aukcje, w sieci przeważnie ceny są dużo niższe, poza tym będziemy mieli większy wybór asortymentu. Jeżeli wybieramy się na zakupy spożywcze, pamiętajmy, aby wcześnie sporządzić listę. Starajmy się kupować tylko produkty z listy, czyli takie, które rzeczywiście są nam potrzebne. Na zakupy najlepiej iść najedzonym, dzięki temu unikniemy kupowania przekąsek i słodyczy, co pozytywnie wpłynie także na nasze zdrowie. Zastanówmy się, czy wszystkie wydatki na pewno są konieczne. Dodatkowe pakiety telewizyjne, telefon stacjonarny, opłaty za prowadzenia rachunku bankowego, takich wydatków można przecież uniknąć.