Rejestracja samochodu bez umowy kupna-sprzedaży

Czy można zarejestrować samochód bez umowy kupna-sprzedaży? Jeżeli nabyłeś używane auto, ale zgubiłeś umowę kupna-sprzedaży możesz mieć problem.

Umowa kupna-sprzedaży to jeden z najważniejszych dokumentów podczas transakcji nabycia i zbycia samochodu, dlatego warto zadbać o to, aby go nie zgubić. Bez tego dokumentu niestety nie uda nam się zarejestrować pojazdu. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na to, czy umowa jest kompletna i opatrzona wszystkimi podpisami, to także jest bardzo ważne. Jeżeli z jakiegoś powodu ją stracimy nie będziemy mogli zarejestrować samochodu, dopóki nie udowodnimy, że pojazd należy do nas. To dlatego podczas transakcji kupna-sprzedaży, najlepiej spisać dane osobowe sprzedawcy, co pozwoli nam na odtworzenie umowy. Czasami to jedyne wyjście, także warto zachować chociażby numer telefonu. Poza tym, dzięki temu możemy skontaktować się z poprzednim właścicielem pojazdu, gdy będziemy potrzebować pomocy w sprawach technicznych. Taki dokument przyda się także podczas ubezpieczania samochodu (sprawdź ubezpieczenia komunikacyjne online na kredyt.samochodowy.com.pl). Po zakupie pojazdu mamy 14 dni na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości auta. W ciągu 30 dni powinniśmy złożyć wniosek o rejestrację pojazdu, należy zrobić to w wydziale komunikacji urzędu miasta lub w starostwie powiatowym.

Wyjściem jest droga sądowa

Utrata dokumentu kupna-sprzedaży niestety naraża nas na wiele komplikacji, szczególnie jeżeli nie mamy kontaktu do poprzedniego właściciela pojazdu i nie możemy odtworzyć umowy. Co można zrobić w tej sytuacji? Pozostaje nam droga sądowa, możemy dochodzić swoich prawa własności w sądzie. Teoretycznie możemy złożyć wniosek o ustalenie własności pojazdu, nie mniej jednak trudno będzie dotrzeć do osoby, która sprzedała nam auto. Można zdecydować się w tym wypadku na wsparcie biura detektywistycznego, jednak wiąże się to ze sporymi kosztami.

Umowa sprzedaży jest jedynym dowodem tego, że auto należy do nas, do czasu wydania dowodu rejestracyjnego, tak więc warto zadbać o to, aby nie zgubić tego dokumentu, gdyż możemy mieć poważne problemy i nie będziemy mogli korzystać z nowego samochodu.