Ile kosztuje leasing?

Leasing to bardzo popularna forma finansowania działalności przedsiębiorstw. Dzięki temu można liczyć na liczne udogodnienia podatkowe, a także niższą cenę. Koszty leasingu można podzielić na trzy grupy:

– koszty finansowe spłaty – czyli koszty leasingu związane ze spłatą samochodu leasingowanego w ustalonych ratach,
– koszty dodatkowe związane z realizowaniem umowy leasingowej np. ubezpieczenie,
– koszty inne związane z trwaniem umowy leasingowej – zazwyczaj w ich skład wchodzą prowizje, koszty administracyjne, koszty kar umownych.

Wysokość kosztów leasingowych będzie zależeć między innymi od zastosowanej kwoty wykupu. Im wyższa suma, tym niższa będzie rata spłaty. Trudno jednoznacznie określić koszty, ponieważ będą one uzależnione bezpośrednio od przedmiotu, który chcemy nabyć – będą brane pod uwagę takie czynniki jak jego jakość i wartość, a także marża firmy leasingowej.

Wśród dodatkowych kosztów znajdują się:
– ubezpieczenia OC, AC oraz NNW,
– koszty rejestracji pojazdu,
– koszt wyceny samochodu używanego,
– ubezpieczenie GAP/LIFE – jeśli jest wymagane,
– prowizja do umowy.

Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na inne opłaty. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale większość firm leasingowych (listę można sprawdzić na leasingmarket.pl) pobiera opłaty za takie rzeczy jak –konto bankowe, monity sms, faktura elektroniczna czy karta paliwowa. Poza tym należy liczyć się również z kosztami związanymi z cesja umowy leasingowej na samochód, pozwolenie na użytkowanie przez osobę trzecią, wznowienie umowy po jej rozwiązaniu z powodu nieopłacania rat leasingowych, przedterminowe zakończenie umowy leasingu, zmiana harmonogramu rat leasingowych czy wznowienie umowy po jej rozwiązaniu z powodu nieopłacania rat leasingowych. Oczywiście nie we wszystkich firmach pobierane są opłaty dodatkowe, niekiedy wliczane są one w raty leasingu. Nie mniej jednak przed podpisaniem umowy, warto rozeznać się, za co będziemy ponosić dodatkowe koszty i ile pieniędzy będziemy musieli dodatkowo zapłacić.