Kredyt bankowy dla pracujących w Anglii

Wiele osób pracujących w Wielkiej Brytanii nie wiążę swojej przyszłości z tym krajem. Ci, którzy pojechali zagranice w celach zarobkowych i planują powrócić do kraju, decydują się zainwestować część zarobionych pieniędzy w nieruchomości. Banki w swojej ofercie posiadają produkty przeznaczone dla pracujących zagranicą. Jednak należy pamiętać, że wskutek zaostrzenia kryterium wynikającego z rekomendacji S KNF. Zgodnie z zapisami kredyty walutowe, indeksowane lub denominowane w walutach obcych powinny być produktem oferowanym wyłącznie klientom uzyskującym trwałe dochody w walucie kredytu, zapewniające regularną obsługę i spłatę kredytu. Zaciągnięcie zobowiązania w złotówkach nie jest możliwe, chyba że drugim kredytobiorcą będzie osoba zarabiająca w złotówkach.

Zanim wybierzemy konkretna ofertę takiego kredytu, warto przejrzeć co najmniej Kika dostępnych propozycji. Zwykle produkty w różnych bankach różnią się wysokością wkładu własnego, dokumentacją niezbędną do rozpatrzenia wniosku, rodzajami zabezpieczeń itp. Obliczanie zdolności kredytowej odbywa się podobnie, jak w przypadku osób pracujących w Polsce. Decyzja zależy od wewnętrznych procedur banku. Najczęściej wymaganymi dokumentami dla osób uzyskujących dochody zagraniczne są:

– dokumenty potwierdzające tożsamość
– dokumenty potwierdzające rodzaj zatrudnienia i osiągane dochody
– dokumenty dotyczące nieruchomości mającej być przedmiotem umowy
– pozwolenie na prace w UK
– dokumenty potwierdzające historię kredytową w kraju zatrudnienia
– dla osób prowadzących działalność gospodarczą – dokumenty finansowe firmy za ostatnie lata i dokumenty rejestrowe.

Aktualnie oferty bankowe dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii, ale i innych krajach Unii Europejskiej są mocno ograniczone. Sytuacja gospodarcza, polityczna sprawiła, że nawet dla mieszkających w kraju uzyskanie kredytu, zwłaszcza hipotecznego, jest dość trudne. Warto jednak poświęcić czas na znalezienie odpowiedniej oferty. Można wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalistów, doradców czy firm zajmujących się pozyskaniem kredytów (w tym również deweloperów). Obecnie najczęściej wybieranymi ofertami są kredyty hipoteczne walutowe dla pracujących w Anglii w banku PEKAO SA (do 70% wartości nieruchomości na maksymalnie 30 lat), Alior Banku czy Deutsche Banku (na podstawie analizy doradców finansowych portalu doradcy.co.pl). Oczywiście klient wybiera rodzaj rat (równe czy malejące). Kredyty udzielane są także na remont i modernizacje budynku. Banki umożliwiają, w niektórych produktach, możliwość zawieszenia spłaty kapitału nawet do roku. Płatności rat kredytowych w funtach.
Zatem jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy ofertę dla tych, którzy pracują zagranicą by żyło się lepiej, w Polsce.